Končím základnú školu. A čo ďalej?

Pridané: 8.1.2019 13:54:29 Počet zobrazení: 10940

08 Január 2019

Výber strednej školy je v živote významný krok, ktorý má vplyv na celú Tvoju budúcnosť, preto by si tento krok v žiadnom prípade nemal podceniť. Mal by si vedieť...

 

O trhu práce ...

 

 • vyššie vzdelanie znamená zväčša aj vyššiu šancu zamestnať sa a vyšší plat,
 • veľmi úzka špecializácia obmedzuje šance zamestnať sa,
 • je potrebné nadobúdať univerzálne zručnosti, ktoré môžeš uplatniť vo viacerých profesiách,
 • nízka úroveň znalosti cudzieho jazyka znižuje šance na trhu práce.
   

 

Sprievodca svetom práce...

 

 ... na stránke www.povolania.eu nájdeš:

 • informácie o viac ako 650 povolaniach,
 • niekoľko spôsobov, ako si vybrať najvhodnejšie povolanie - podľa záujmov, zručností a ďalších kritérií,
 • informácie a návody, ako úspešne vstúpiť na trh práce,
 • navigátor kariéry.

 

Aké stredné školy vlastne existujú?


Ústav informácií a prognóz školstva každoročne zverejňuje na svoje internetovej stránke www.uips.sk publikáciu pod názvomAko na strednú školu“, v ktorej je prehľad o možnostiach štúdia na stredných školách v aktuálnom školskom roku. Publikáciu nájdeš tu: http://www.uips.sk/publikacie-casopisy/ako-na-skolu. Školy sú v nej rozdelené podľa krajov a v rámci každého kraja podľa jednotlivých druhov škôl (gymnáziá, konzervatóriá, stredné odborné školy, stredné priemyselné školy, akadémie, stredné umelecké školy, zdravotnícke školy, praktické školy, špeciálne stredné školy). Okrem názvu, adresy školy, telefónneho čísla, e-mailu a webovej stránky, sa tu dozvieš aj to, aké odbory sa na škole otvárajú, koľko rokov trvá štúdium, aký je vyučovací jazyk a či je pre prijatie potrebná talentová skúška. Dozvieš sa aj kódy školy a odboru, ktoré Tvoji rodičia alebo výchovný poradca vpíšu do Tvojej prihlášky.

 

Koľko žiakov sa tam hlási? Aké sú kritériá na prijatie?


Vedieť tak, aký je o tú školu záujem... Rozhoduješ sa medzi tou a inou a ešte ďalšou... Pozri si webové stránky ÚIPŠ - školských výpočtových stredísk. Čo to je? Školské výpočtové strediská (ŠVS) sú regionálne informačné pracoviská, ktoré v spolupráci so základnými a strednými školami, centrami pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie, krajskými školskými úradmi a odbormi školstva vyšších územných celkov už niekoľko rokov spracovávajú informácie o prijímacom konaní na stredné školy. Zbierajú zo stredných škôl informácie o tom, ktoré školy a odbory budú otvorené od 1. septembra. A čo je dôležité pre Teba - priebežne aktualizujú údaje o predbežnom záujme žiakov základných škôl o štúdium na konkrétnych stredných školách a o predbežnej naplnenosti jednotlivých odborov.
Na webových stránkach ŠVS v jednotlivých krajoch si nájdeš „Štatistiku naplnenosti stredných škôl“, ktorá je aktualizovaná priebežne - vždy k určitému dátumu. Takto sa dozvieš, koľko tried plánuje konkrétna stredná škola otvoriť, koľko žiakov prijať, koľkí majú o ňu záujem (predbežne sa na ňu hlásia). Dozvieš sa tiež, ktoré predmety sú potrebné k prijímacej skúške a veľa iných informácií. Stránky ŠVS nájdeš tu: http://www.uips.sk/o-nas/skolske-vypoctove-strediska .
Na stránke http://www.kriteria-nove.svslm.sk/ nájdeš on – line databázu stredných škôl z celého Slovenska a prijímacie kritériá na jednotlivé stredné školy. Databáza sa priebežne aktualizuje.

 

Kto mi poradí?

 

 • rodičia
 • výchovný poradca
 • centrum pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie

 

V prvom rade sú to Tvoji rodičia, ktorým na Tebe záleží, porozprávaj sa s nimi o svojich plánoch, túžbach, snoch, o tom, čo Ťa baví, čo Ťa zaujíma a čo by si chcel dosiahnuť. Vypočuj si ich názor - aj keď občas Ťa tie ich dospelácke reči možno nebavia, ale ver tomu, že majú veľa skúseností a vedia, o čom hovoria. A keď sa poradíte s výchovným poradcom alebo s odborníkom z centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie, spoločne sa Vám podarí vybrať tú správnu školu.

 

Výchovný poradca je skúsený pedagóg z Tvojej základnej školy, ktorý Ti poskytne práve tie informácie, ktoré potrebuješ a takisto aj Tvojim rodičom. Sprostredkúva prepojenie školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti. Poskytuje informácie o stredných školách, odboroch, zbiera informácie o tom, na ktorú školu sa žiaci predbežne hlásia, teda aký je predbežný záujem o stredné školy. Zabezpečuje tiež správne vyplnenie Tvojej prihlášky na strednú školu.  Výchovný poradca Ti pomôže rozhodnúť sa, ponúkne Ti možnosti na zváženie, ktoré povolanie by pre Teba bolo najvhodnejšie a ktorú strednú školu si vybrať. Pomôže Ti dostať sa k informáciám o schopnostiach a kvalifikácii, ktoré si vybraté povolanie vyžaduje, ako aj o dlhodobých výhľadoch a príležitostiach, ktoré Ti môže poskytnúť.
Vo Vašej škole plní poradenské úlohy nielen v oblasti profesijnej orientácie, ale aj v oblasti výchovy a vzdelávania. Preto ak máš nejaký problém, choď za ním. Úzko spolupracuje s centrom pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie.

 

Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie je odborné poradenské zariadenie, v ktorom pracujú odborníci, na ktorých sa môžeš s dôverou obrátiť, ak máš akýkoľvek problém (v škole alebo doma), ak sa chceš poradiť alebo niečo opýtať.
Jednou z činností centra je poskytovanie poradenských služieb v oblasti profesijnej orientácie. Ak sa nevieš rozhodnúť, ktorú strednú školu si máš vybrať, ak nevieš, čo by si chcel v živote robiť, máš problémy s učením, zdravotné alebo iné problémy, ktoré Ťa obmedzujú vo výbere ďalšieho štúdia – je ten správny čas navštíviť centrum. Môže Ti to doporučiť výchovný poradca, triedny učiteľ, pre návštevu v centre sa môžu rozhodnúť Tvoji rodičia alebo Ty. V centre sa s Tebou porozprávajú, vyplníš dotazníky alebo testy, počítačové programy – a vďaka tomu sa o sebe dozvieš niečo viac. Dozvieš sa, aké sú Tvoje prednosti, na čo sa hodíš, v čom by si sa uplatnil, čo Ti je blízke, ktorá stredná škola by bola pre Teba vhodná. Získaš rôzne zaujímavé informácie o možnostiach štúdia, kompletný prehľad o tom, ktorý odbor sa kde študuje, získaš prospekty, letáky, informačné materiály stredných škôl. „Bonusom“ pri návšteve v centre je to, že sa môžeš dozvedieť, aké máš šance dostať sa na strednú školu, o ktorú máš záujem. Ide o tzv. simuláciu umiestnenia v programe Proforient – na základe priemerných známok alebo na základe výsledkov Monitora. Je to zaujímavé, lebo takto máš možnosť porovnať svoje schopnosti s ostatnými žiakmi, ktorí sa na tú strednú školu hlásia. Môže sa stať, že sa ocitneš medzi prvými v poradí, čo Ťa povzbudí. Ale môže sa stať aj to, že zistíš, že sa nachádzaš medzi poslednými v poradí. To Ťa však nemusí odradiť – máš možnosť reálne zhodnotiť svoje šance a možnosti. Máš možnosť rozhodnúť sa, či sa hlásiť na tú strednú školu a pridať v učení alebo pouvažovať o inej strednej škole, ktorá by Ti vyhovovala viac.
Po návšteve v centre budeš mať jasnejšiu predstavu o svojej budúcnosti – a to nielen Ty, ale aj Tvoji rodičia.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie