Budete mať prváka?

Pridané: 8.1.2019 13:54:28 Počet zobrazení: 4328

08 Január 2019

Ak máte dieťa vo veku šesť rokov, určite viete, že od 15. januára do 15. februára prebieha zápis do základných škôl. Týka sa to detí, ktoré k 1. septembru dovŕšia šesť rokov. Pokiaľ máte akúkoľvek otázku alebo problém súvisiaci so zápisom vášho dieťaťa do školy, ak sa chcete poradiť, môžete sa obrátiť na odborných zamestnancov Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Brezne. Na otázku, aké služby centrum ponúka, kto by mal centrum so svojim dieťaťom navštíviť a aký je postup, odpovedá riaditeľka centra PhDr. Oľga Jorčíková.

Ak máte dieťa vo veku šesť rokov, určite viete, že od 15. januára do 15. februára prebieha zápis do základných škôl. Týka sa to detí, ktoré k 1. septembru 2010 dovŕšia šesť rokov. Rodičia sú povinní splniť si túto zákonnú povinnosť. V našom breznianskom regióne je pre tieto deti k dispozícii 17 základných škôl a 5 málotriednych základných škôl. Na zápis je potrebný občiansky preukaz zákonného zástupcu a rodný list dieťaťa. Ak sa rozhodnete pre školu vo svojom obvode, riaditeľ je povinný vaše dieťa zapísať. Ak sa rozhodnete pre školu mimo svojho bydliska alebo obvodu, mali by ste sa vopred s riaditeľom vami vybratej školy dohodnúť.
Pokiaľ máte akúkoľvek otázku alebo problém súvisiaci so zápisom vášho dieťaťa do školy, ak sa chcete poradiť, môžete sa obrátiť na odborných zamestnancov Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Brezne. Na otázku, aké služby centrum ponúka, kto by mal centrum so svojim dieťaťom navštíviť a aký je postup, odpovedá riaditeľka centra PhDr. Oľga Jorčíková:
„Naše služby by mali využiť najmä rodičia detí, ktoré dovŕšia šesť rokov v júli alebo v auguste, ako aj ostatní rodičia, ktorí váhajú, či je ich dieťa pripravené na plnenie povinnej školskej dochádzky, či by nebolo vhodnejšie zaškoliť ho až o rok. Dôvodom môže byť zdravotný stav, psychická a emocionálna nezrelosť, prílišná naviazanosť dieťaťa na rodičov a pod. V takomto prípade je potrebné dieťa zapísať na základnú školu a absolvovať v centre vyšetrenie školskej zrelosti. V prípade, že sa na základe výsledkov vyšetrenia rozhodnú rodičia pre odklad povinnej školskej dochádzky svojho dieťaťa, napíšeme doporučenie pre základnú školu, do ktorej rodičia dieťa zapísali, na základe čoho vydá riaditeľ školy rozhodnutie o odklade. Niekedy môže dôjsť aj ku situácii, že v prvých mesiacoch po zaškolení dieťaťa, škola rodičom signalizuje určité problémy dieťaťa pri zvládaní učiva. V takomto prípade im po vyšetrení môžeme výnimočne doporučiť dodatočný odklad PŠD, ktorý je možné uskutočniť do 31.1.2011 a dieťa sa vráti do materskej školy, kde s ním budú postupovať podľa rozvíjajúceho programu pre deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Samostatnou kategóriou sú deti narodené po 1. septembri a mimoriadne nadané deti, ktoré sú veľmi šikovné a ich rodičia uvažujú o tom, že by ich chceli zapísať do školy o rok skôr. V takomto prípade by sa jednalo o predčasné zaškolenie dieťaťa, čo nie je možné bez vyšetrenia školskej zrelosti v centre. Ak dieťa dosiahne výborné výsledky a splní požadované kritériá, po dohode s rodičmi napíšeme doporučenie pre základnú školu, v ktorej bude dieťa zaškolené. Tak ako každý rok, aj v tomto školskom roku realizujeme prednášky v materských školách pre rodičov predškolákov na základe požiadaviek jednotlivých materských škôl v celom našom regióne. Tieto prednášky majú veľmi dobrú odozvu. Spravidla za nimi nasledujú vyšetrenia školskej zrelosti detí, pretože rodičia majú o tieto služby čoraz väčší záujem, nakoľko si uvedomujú, že zaškolenie ich dieťaťa je veľmi vážny krok v jeho živote, ktorý by nemali v žiadnom prípade podceniť.“
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie